Baidu, Ernie 4.0 Turbo Yapay Zeka Modelini Duyurdu

Baidu, yapay zeka yarışında geri kalmamak amacıyla Ernie 4.0 Turbo adını verdiği yeni büyük dil modelini (LLM) duyurdu. Yeni model, Ekim 2023 tarihinde sunulan Ernie 4.0’a göre daha hızlı yanıtlara ve daha iyi performansa sahip yükseltilmiş bir sürüm olarak karşımıza çıkıyor.

Reuters, insanların mobil uygulamalar ve web aracılığıyla Ernie 4.0 Turbo’ya erişebileceklerini belirtiyor. Baidu Baş Teknoloji Sorumlusu Wang Haifeng, bir etkinlik sırasında geliştiricilerin teknolojiyi şirketin Qianfan AI platformunu kullanarak entegre edebileceklerini paylaştı.

Ernie çeşitli kullanımların yanı sıra, Baidu’nun geçen yıl OpenAI’ın ChatGPT’sine rakip olmak için dahili testler yaptıktan sonra tanıttığı bir sohbet robotu olan Ernie Bot’un omurgasını oluşturuyor. Wang, üretken yapay zeka ürünü Ernie Bot’un lansmanından bu yana 300 milyon kullanıcıya ulaştığını söyledi. Ayrıca sohbet robotunun akıllı otomobil, bulut ve diğer alanlardaki uygulamalarından da bahsediliyor.

Baidu’nun Ernie API’sinin günde 200 milyon sorguyu işlediği Nisan ayına kıyasla artık günde 500 milyon sorguyu işleyebildiği söyleniyor. Etkinlik sırasında şirket ayrıca tarım sektörüne ve çiftçilere yönelik bazı yapay zeka araçlarını da tanıttı.

Bu gelişmenin OpenAI’ın 9 Temmuz’dan itibaren API ve teknolojisinin kullanımını yasaklayarak Çin’e ve diğer bazı ülkelere erişimi keseceğini açıklamasından kısa bir süre sonra geldiğini de belirtelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir